I

I/72

cesta I. triedy · 104,8 km· okresy Rimavská Sobota, Brezno, Liptovský Mikuláš

Nehody 2023 až 2025
104 z toho 59 s ujmou
Nehody na km a rok
0,33
Zmena oproti 2020 až 2022
−10 %
Smrteľné nehody 2023 až 2025
3
Voči cestám I. triedy
lepšia ako 55 % km triedy
Doprava (sčítanie 2022)
4 120 vozidiel denne

Načítavam mapu

Po staničení

Nehody na km a rok, úsek po úseku od začiatku cesty.

0 km20406080100

Nehody na km a rok

  • do 0,25
  • 0,25 až 0,5
  • 0,5 až 1
  • 1 až 2
  • nad 2
  • bez údajov

menejviac

Nehody po rokoch

Celá cesta, štatistika polície ISDN (topografia nehôd).

204060202012242013232014322015412016382017502018342019352020322021462022302023412024312025192026
všetky nehody s ujmou na zdraví 2026: len do septembra

I/72 voči ostatným cestám I. triedy

Stĺpce: ako sú rozložené nehody na km a rok na všetkých úsekoch triedy na Slovensku (3 334 km). Bodky: úseky I/72. Celá cesta má 0,33, menej ako 55 % km triedy.

bežný úsek triedy · 0,390,100,200,50125

Os je logaritmická, nehody na km a rok za 2023 až 2025.

Ako cestu hodnotia

Klasifikácia bezpečnosti Slovenskej správy ciest a hodnotenie Útvaru hodnoty za peniaze.

Klasifikácia SSC

  • Rimavská Sobota - Tisovec km 0,0 až 34,3 (policajný km) · 19. v poradí 10stredná bezpečnosť
  • Tisovec - Brezno km 34,3 až 64,3 (policajný km) · 20. v poradí 10stredná bezpečnosť
  • Podbrezová - Vyšná Boca km 64,3 až 86,8 (policajný km) · 31. v poradí 25vysoká bezpečnosť
  • Vyšná Boca - Hybe km 86,8 až 105,2 (policajný km) · 20. v poradí 10stredná bezpečnosť

Skóre 3 až 25, vyššie je bezpečnejšie. 3 až 9 nízka, 10 až 15 stredná, 16 až 25 vysoká.

Hodnotenie ÚHP

  • križ. II/526 x I/72, Hnúšťa, okr. Rimavská Sobota → križ. II/531 x I/72 x MK, Tisovec, okr. Rimavská Sobota km 22,0 až 34,3 · 3 121 voz. denne · 9 ťažko zranených alebo mŕtvych nadpriemernánehodovosť
  • križ. I/16 x II/531 x I/72 x MK, Rimavská Sobota, okr. Rimavská Sobota → križ. II/526 x I/72, Hnúšťa, okr. Rimavská Sobota km 0,0 až 22,0 · 3 943 voz. denne · 20 ťažko zranených alebo mŕtvych priemernánehodovosť
  • križ. II/584 x I/72, Bystrá, okr. Brezno → kon. cesty I/72, križ. I/18 x I/72, okr. Liptovský Mikuláš km 70,5 až 104,8 · 3 227 voz. denne · 14 ťažko zranených alebo mŕtvych podpriemernánehodovosť
  • križ. II/531 x I/72 x MK, Tisovec, okr. Rimavská Sobota → križ. I/66 x I/72, Podbrezová, okr. Brezno km 34,3 až 63,8 · 2 717 voz. denne · 14 ťažko zranených alebo mŕtvych podpriemernánehodovosť
  • zač. cesty I/72, križ. I/16 x II/531 x I/72 x MK, Rimavská Sobota, okr. Rimavská Sobota → križ. I/16 x II/531 x I/72 x MK, Rimavská Sobota, okr. Rimavská Sobota km 0,0 až 0,0 · 3 818 voz. denne nízkanehodovosť
  • križ. I/66 x I/72, Podbrezová, okr. Brezno → križ. II/584 x I/72, Bystrá, okr. Brezno km 63,8 až 70,5 · 3 801 voz. denne · 1 ťažko zranených alebo mŕtvych nízkanehodovosť

Nehodové lokality

Miesta, kde polícia alebo SSC evidujú opakované nehody.

Na tejto ceste nie je evidovaná žiadna nehodová lokalita.

Doprava

Celoštátne sčítanie dopravy 2022, vozidiel za 24 hodín v oboch smeroch.

  • km 0,1 sčítací úsek 92040 · 654 nákladných 4 538vozidiel
  • km 5,4 sčítací úsek 92046 · 581 nákladných 3 858vozidiel
  • km 9,1 sčítací úsek 92030 · 557 nákladných 3 814vozidiel
  • km 14,6 sčítací úsek 92020 · 598 nákladných 3 575vozidiel
  • km 20,2 sčítací úsek 92021 · 626 nákladných 6 225vozidiel
  • km 22,0 sčítací úsek 92011 · 580 nákladných 5 029vozidiel
  • km 23,3 sčítací úsek 92010 · 461 nákladných 3 142vozidiel
  • km 27,6 sčítací úsek 92000 · 489 nákladných 3 427vozidiel
Ďalšie sčítacie úseky (11)
  • km 34,4 1 892
  • km 48,2 2 678
  • km 53,7 3 202
  • km 63,5 5 755
  • km 63,8 5 833
  • km 70,7 4 536
  • km 74,5 5 305
  • km 79,2 4 970
  • km 86,5 5 480
  • km 94,1 5 535
  • km 99,8 6 100
Úseky

Nehodovosť slovenských ciest úsek po úseku, len z verejných zdrojov. Zdroj: SSC Cestná databanka (CC BY 4.0), MV SR, MF SR ÚHP, ÚGKK SR, © prispievatelia OpenStreetMap.

Projekt z HackNitra Build Day, 7. 11. 2026.